Esam atvērti no 10:00 - 22:00

Līgo svētku ieskandināšana Alfā

2014-06-20

Vasaras saulgriežu rituāli un tradīcijas ar savu filozofisko nozīmi ir izkopti gadsimtiem ilgi. Saulgrieži noteikti ir īpašs laiks pilsētniekiem, jo svētku dienā parasti ir iespēja doties pie dabas, taču Līgo burvību izbaudīt var arī, neizbraucot no pilsētas. Piemēram, tirdzniecības parks Alfa saviem apmeklētājiem pirmssvētku laikā piedāvā interesantas radošās darbnīcas.

T/p Alfa vadītāja Liene Apine stāsta: ''Kā zināms, Līgo svētki saistīti ar dažādām izdarībām, tādēļ pirmssvētku laikā 21. un 22. jūnijā no pulksten 12.00 - 17.00, aicinām ikvienu interesentu apmeklēt radošās darbnīcas. Apmeklētāji būs mīļi gaidīti piedalīties atraktīvās darbnīcās un apgūt senas latviešu tradīcijas. Ar dziesmu vibrācijām ieskandināsim Līgo svētkus mūsu tirdzniecības parkā.”

Vainagu darināšana ir viens no būtiskākajiem vasaras saulgriežu elementiem, tādēļ t/p Alfa darbnīcas apmeklētāji būs iespēja darināt ziedu galvas rotas. Zāles, kas sapītas aplī ir dabas spēka simbols. Vainagus svarīgi pīt no dažādām Jāņu zālēm un nēsāt visu svētku laiku, tādējādi piesaistot sev bagātību un vienlaikus aizsargājot sevi pret ļauno spēku ietekmes. Saulgriežu laikā plūktām zālēm piemīt dziednieciskas īpašības, tādēļ t/p Alfa darbnīcā būs iespēja uzzināt par ziedu un augu simbolisko un ārstniecisko nozīmi. Vainaga zāles vēlāk var arī izmantot tējai, zālīšu amuletiem jeb maisiņiem.

Saulgriežu maģiju noteikti ir izjutis ikviens kārtīgs līgotājs. Lai padarītu šo laiku vēl  maģiskāku, t/p Alfa apmeklētājiem darbnīcās būs iespēja izveidot savas veiksmes un laimes amuletus. Runā, ka Līgo laikā, izmantojot burvestības, var sev pieburt skaistumu un pat sievu vai vīru. Lai daiļā dzimuma pārstāvēm šajos svētkos nebūtu jāizmanto buršanās rituāli, pievēršot bāleliņu uzmanību, tad t/p Alfa darbnīcu meistarīgās vadītājas apmācīs ikvienu daiļavu, kā padarīt savu izskatu neatvairāmu, pinot matu pīnes un bizes ar ziedu dekoriem un jāņuzālēm.

Atpūsties no fiziskām aktivitātēm apmeklētāji varēs, baudot mazo līgotāju priekšnesumus, kas jautri ieskandinās svētkus. Līgotājus t/p Alfa centrālajā laukumā svētku laikā priecēs arī ozols, kas ir Latvijas simbols -  iedvesmas un spēka avots.

Vasaras saulgriežu svinēšanas sākumi sniedzas tālā pagātnē, kad ugunskuru dedzināšana un citas rituālas padarīšanas bija viena no skaistākajām svētku nakts tradīcijām. Šķiet, nereti mūsdienās šie svētki ir kļuvuši par vienkāršu kopā sanākšanu, kas saistās ar šašliku cepšanu un alus dzeršanu. Taču, kā liecina etnogrāfiskā ansambļa Suitu sievas vadītājas Ilgas Leimanes vērojumi, tad cilvēki, svinot svētkus, pēdējos gados arvien vairāk vēlas atgriezties pie seno latviešu tradīcijām. Ilga, kura ansamblī dzied jau no 1967. gada stāsta: “Jūnijs mums ir ļoti noslogots, muzicējam un uzstājamies dažādos uzņēmumos un pasākumos gan Rīgā, gan reģionos. Cilvēki ir ļoti atvērti un atsaucīgi, labprāt iesaistās mūsu apdziedāšanā. Ir arī tādi cilvēki, kas visu vēro no malas, taču tad mums palīdz tas, ka esam jau iemācījušās sajust cilvēkus un zinām, kad ir īstais brīdis, lai viņus iesaistītu mūsu izdarībās. Ar prieku noraugos tajā, kā jaunie cilvēki interesējās par Līgo svētku tradīcijām un no sirds vēlas izzināt tās. Pēdējos gados ir augusi sabiedrības interese par senču tradīcijām, un cilvēki cenšas tās dažādos veidos ieviest savā ikdienā.”

Kā izrādās, tuvojoties saulgriežu svētkiem, cilvēki  pastiprinātu uzmanību pievērš savam apģērbam, izvēloties tautiskos rakstus. Etnisko rakstu apģērbu zīmola MOSHOSH autore Līga Auziņa stāsta:’’Mēs piedāvājam oriģinālus apģērbus, kurus rotā koši, grafiski, ornamentāli līniju zīmējumi un latviešu tautas rakstu zīmes. Varu apgalvot, ka tas nav tikai modes kliedziens, jo cilvēki ļoti iedziļinās simbolu nozīmē, kas mūsu senčiem bija daļa no ikdienas. Klienti novērtē to, ka ar apģērbu viņi var apliecināt savu identitāti. Katrs apģērba gabals ir unikāls roku darbs ar savu spēka zīmju kodu, kas vienkārši pasniegts mūsdienīgā veidā.”

Acīmredzot, mūsdienu pasaules vispārīgās attīstības tendences skar visas sabiedrības dzīves sfēras, arī svētku svinēšanu, taču prieks apzināties, ka sabiedrībai joprojām rūp senču tradīcijas un rituāli, nezaudējot arī to filozofisko nozīmi.

Pārbaudi dāvanu kartes bilanci

Galactico Dāvanu karte

Galactico Privilēģiju programma